سنگ کف پوش-سنگ روز

چه نوع سنگی بخریم؟

برای انتخاب سنگ مهم‌ترین نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید، کاربری محلی است که قصد خرید سنگ برای آن را دارید. برای انتخاب سنگ برای هر نقطه از یک بنا، باید به ویژگی‌های متفاوتی از سنگ توجه داشته باشید. به عنوان مثال اگر قصد دارید برای نمای ساختمان، سنگ بخرید، باید توجه داشته باشید که این سنگ در برابر عوامل محیطی که سنگ را در فضای باز تحت تاثیر قرار می دهند، مقاوم باشد. این در حالی است که اگر قصد انتخاب سنگ برای سرویس بهداشتی و حمام را دارید، باید در نظر داشته باشید که جذب آب آن ها کم باشد. پس برای انتخاب نوع سنگ دلخواه متناسب با نیاز خود، پیش از خرید آن باید به نکاتی توجه داشته باشید که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

نکات مهم در خرید سنگ ساختمانی اینترنتی

پیش از خرید سنگ باید به نکاتی توجه داشته باشید تا بهترین نوع سنگ را از نظر کیفیت انتخاب کنید و بتوانید مدت طولانی بدون افت کیفیت از آن استفاده کنید. برخی از مهم ترین این نکات شامل این موارد می‌شوند.

 • مقاومت فشاری

 مقاومت فشاری تعیین می کند که یک سنگ چه مقدار در برابر فشار و دیگر تنش ها مقاومت دارد.

اگر قصد خرید سنگ برای نما را دارید باید توجه داشته باشید که مقاومت فشاری آن حداقل 300 کیلوگرم بر سانتی متر باشد.

حداقل مقاومت فشاری سنگ برای کف 500 کیلوگرم بر سانتی متر می باشد.

اگر سنگ کف مورد نظر در محوطه ساختمان به کار گرفته می شود، مقاومت فشاری آن باید 900 کیلوگرم بر سانتی متر باشد.

 • جذب آب

جذب آب از دیگر ویژگی های مهمی است که باید پیش از خرید سنگ به آن توجه داشته باشید. این ویژگی با درصد بیان می شود. میزان جذب آب با توجه به نوع کاربری سنگ تعیین می‌شود. همه سنگ‌ها جذب آب دارند ولی باید توجه داشته باشید که برخی از سنگ‌ها جذب آب کمتر و برخی جذب آب بیشتری دارند. به عنوان مثال در صورتی که قصد خرید سنگ برای نما را دارید، باید توجه داشته باشید که جذب آب سنگ مورد نظر شما بیشتر از 2 درصد نباشد. این میزان برای سنگ‌های کف نیز صدق می کند چرا که جذب آب بالا لک پذیری را افزایش می‌دهد.

 • ابعاد و شکل سنگ

سنگ‌ها در ابعاد مختلفی تولید و فراوری می‌شوند. باید با توجه به کاربری مورد نظرتان برای سنگ به انتخاب سنگ در ابعاد مناسب بپردازید. به عنوان مثال اگر قصد خرید سنگ برای سالن پذیرایی و سالن‌های بزرگ دارید سنگ اسلب بهترین گزینه است. سنگ اسلب در ابعاد بزرگ ساخته شده و طرح و رگه‌های یکدست آن زیبایی زیادی به محیط می‌دهد.

 • نوع فرآوری سنگ

فرآوری سنگ به فرایندی گفته می‌شود که در آن سطح و ساختار سنگ برای استفاده بهینه‌تر دچار تغییر می‌شود. از همین رو توجه به نحوه فرآوری سنگ نیز پیش از خرید، اهیمت زیادی دارد.

نوع و دقت برش سنگ، تغییر در سطح سنگ با روش هایی چون ساب، چرمی شدن، هوند، سندبلاست و تیشه، گونیا بودن سنگ، استفاده یا عدم استفاده از رزین و اپوکسی، ضخامت سنگ و … همگی از جمله عواملی هستند که در تعیین کیفیت و دوام سنگ نقش دارند. به عنوان مثال اگر قصد خرید سنگ برای نما را دارید، باید سنگی را انتخاب کنید که فراوری آن چسبندگی لازم برای ماندگاری به عنوان سنگ نما را به آن اعطا کرده باشد.

 • رنگ سنگ

سنگ‌ها، رنگ‌های مختلفی دارند و تنوع طرح در آن ها نیز زیاد است. پیش از خرید سنگ باید با توجه به نوع کاربری سنگ، به نوع و کاربری سنگ نیز توجه داشته باشید. برخی سنگ ها مانند مرمریت و مرمر و لایم استون در معرض نور خورشید دچار تغییر رنگ خواهند شد یا رنگ خود را از دست خواهند داد. از همین رو این سنگ‌ها برای ساخت نما مناسب نیستند. از طرفی برخی سنگ‌ها مانند تراورتن و گرانیت ثبات رنگ بیشتری دارند. 

 • قیمت سنگ

از دیگر نکات مهم که پیش از خرید سنگ باید به آن توجه داشته باشید، قیمت سنگ است که متناسب با بودجه شما تعیین می شود. بعضی از سنگ های وارداتی قیمت های بالایی دارند و برای استفاده در مقیاس‌های بزرگ قابل استفاده نیستند. با این حال اغلب سنگ‌های مشابه داخلی وجود دارند که قیمت مناسبی نیز دارند و می توانند جایگزین خوبی برای سنگ مورد نظر شما باشند.

سنگ مرمر آبی- سنگ روز

چه سنگی برای چه قسمتی از ساخت مناسب هست؟

سنگ یکی از مصالح پرمصرف در ساخت ساختمان است اما در کل ساختمان یک نوع سنگ بکار نمی‌رود. شما باید بدانید که برای نقاط مختلف ساختمان سنگ‌های متفاوتی بکار می‌رود و وابسته به کاربردها و خصوصیات آن قسمت ساختمان است بطور مثال سنگ مصرفی برای کفپوش پارکینگ با سنگ مصرفی در ساخت استخر متفاوت است. اگر شما سنگ مناسب را در هر قسمت بکار نبرید طولی نمی‌کشد که آن سنگ فرسوده شده و آسیب می‌بیند

بهترین انتخاب برای پله چه سنگی است؟

سنگ پله باید دارای مقاومت فشاری بالا و مقاومت سایشی بالای باشد همچنین جذب آب آن پایین و سنگی با لکه‌پذیری کم باشد. معمولا سنگ‌های پله را از سنگ مرمریت‌، گرانیت‌ها و سنگ تراونیکس تولید می‌کنند. ضخامت سنگ پله معمولا 3 سانتی متر است و سنگ‌ پله‌هایی با ضخامت بیشتر بصورت سفارشی فراوری می‌شود. سنگ پله استاندارد دارای عرض 35 سانتی‌متر و طول 110 سانتی‌متر هستند و در طول و عرضهای دیگری نیز بریده می‌شوند. لبه سنگ پله به روش‌های مختلفی ابزار می‌خورد و زیبایی راه‌پله را چندین برابر می‌کند

 سنگ مناسب برای کفپوش ساختمان

در ساختمان برای قسمت‌های پارکینگ، راهرو، اتاق‌ها، آشپزخانه و سالن پذیرایی از سنگ برای کفپوش استفاده می‌شود.سنگ‌های کفپوش معمولا از جنس سنگ‌های گرانیت، سنگ مرمریت، سنگ مرمر و سنگ چینی تولید می‌شوند که همه‌ سنگ‌های نام برده برای مصرف داخل ساختمان بسیار مناسب و بادوام هستند. این سنگ‌ها دارای طیف رنگی گسترده‌ای هستند و تمام سلیقه‌ها را پوشش می‌دهند. سنگ‌های کفپوش بخاطر تراکم رفت و آمد روی آن باید از استحکام و مقاومت سایسی بالایی برخوردار باشند تا بدون فرسوده شدن سال‌ها دوام بیاورند

سنگ مناسب برای آشپزخانه

آشپزخانه قسمت مهمی در ساختمان است از این جهت که همه افراد خانه به نوعی با آن سروکار دارند. زیبایی این قسمت می‌تواند بر روحیه افراد خانه موثر باشد. سنگ مصرفی در آشپزخانه برای هر کدام از قسمت‌ها مثل دیوار، کانتر و جزیره باید دارای مقاومت سایشی بالا و نیز با استحکام باشد. سنگ‌های مصرفی در آشپزخانه در معرض شستشو قرار دارد. پس ما باید سنگی انتخاب کنیم که تخلخل پایین و جذب آب کمی داشته و نسبت به سایر سنگ‌ها در برابر شوینده‌های شیمیایی از مقاومت بالاتری برخوردار باشند. ما سنگ‌هایی را پیشنهاد می‌کنیم که علاوه بر مقاومت بالا، زیبا و لاکچری هم باشند. بهتر است برای این قسمت از سنگ اسلب لاشتر، سنگ اسلب نجف آباد، سنگ اسلب پاندا و سنگ اسلب بیوتی بلک در تم رنگی تیره استفاده کرد. همچنین برای رنگ روشن سنگهای اسلب پرشین اسکاتو و سنگ اسلب کریستال زمرد را پیشنهاد می‌کنیم. اگر فقط بخواهیم در بین کابینت‌ها از سنگ استفاده کنیم سنگ‌های آنتیک پیشنهاد خوبی است.

بهترین سنگ برای حمام و سرویس بهداشتی

قسمت کف سرویس بهداشتی و حمام بهتر است از سنگ استفاده نکنیم و به‌جای آن از سرامیک برای این قسمت استفاده کنیم زیرا سنگ‌ها در اثر رطوبت لیز شده و احتمال زمین خوردن شما وجود خواهد داشت اما برای دیوارهای این قسمت می‌توانید با کمک سنگ، فضایی بسیار جذاب ایجاد کنید. می‌توانید با استفاده از سنگ مرمر سفید و یا سنگ مرمر سبز در کنار شیرآلات طلایی رنگ فضایی بسیار لاکچری ایجاد کنید و یا اینکه از سنگ‌های مرمریت مشکی مثل سنگ اسلب تری دی بلک و سنگ اسلب نجف آباد با رگه‌های سفید در کنار شیرآلات استیل فضایی جذاب برای خود ایجاد کنید تا همیشه از دیدن آن لذت ببرید. همچنین سنگ اسلب پرشین سیلک برای این فضا مناسب است.

بهترین سنگ برای پشت تلویزیون

در سالن پذیرایی برای قسمت پشت تلویزیون از سنگ‌های اسلبی که بصورت بوک مچ کار می‌شوند استفاده می‌شود که این بسیار در فضاسازی ساختمان و زیبایی موثر است اما از چه اسلب‌هایی می‌توان در آن قسمت استفاده کرد. انتخاب آن کاملا به سلیقه شما بستگی دارد. برای این قسمت سنگی را انتخاب کنید که با کفپوش و دیوارهای داخلی ساختمان از نظر رنگی همخوانی داشته باشد. معمولا سنگ مصرفی این قسمت شامل سنگ اسلب چینی، سنگ اسلب تراورتن، سنگ اسلب مرمر و سنگ اسلب گرانیت جنگلی می‌باشد. سنگ‌های دیگری که برای پشت تلویزیون استفاده زیادی دارند سنگ گیوتین و سنگ آنتیک هستند.

سنگ مرمر-سنگ روز

راهنمای خرید سنگ بر اساس جنس

سنگ‌ها از نظر جنس به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند.

سنگ‌های مرمریت و گرانیت از سنگ‌های پرمصرف داخل ساختمان هستند و سنگ‌های تراورتن از سنگ‌های پرمصرف برای دیوارها و نمای ساختمان هستند که معمولا بصورت تایل فراوری می‌شوند. سنگ تراونیکس که ترکیبی از سنگ مرمر و سنگ تراورتن است غالبا در قسمت‌های داخلی ساختمان بکار می‌رود. سنگ‌های چینی مناسب برای کفپوش و دیوارهای داخلی هستند. سنگ مرمر که گرانترین سنگ ساختمانی به‌شمار می‌رود

بخاطر ویژگی‌های منحصربفردش در اکثر نقاط ساختمان بکار می‌رود.

سنگ خوب چه سنگی است؟

سنگ‌های نما (داخل و خارج) باید بدون ترک، شیار، شکستگی ورگه‌های سست، پوسیدگی، خلل و فُرَج باشد.

سنگ خوب سنگی است که جاذب آب زیاد نبوده و تحمل بالایی در مقابل محیط‌های طبیعی، شیمیایی و سایش داشته باشد.

بیشتر خریداران سنگ ساختمانی تنها به توصیه دیگران و با فاکتور ظاهری خرید می‌کنند و در نهایت از سنگ خریداری‌شده رضایت ندارند. اگر خریداران به دنبال یک محصول یکدست بدون بافت و رنگ هستند نباید به دنبال خرید سنگ باشند، سنگ یک محصول با بافت و رنگ طبیعی است.

راحت ‌ترین راه تشخیص یک سنگ خوب اینست که سنگ بدون ترک باید صدای شبیه به صدای شیشه بدهد برای این کار چند ضربه با یک شی فلزی به سنگ بزنید. اگر صدای شفاف شیشه داد این سنگ بدون ترک، پوسیدگی و… است.

سنگ‌های نمای خارجی باید مقاومت بالایی در برابر گرما، رطوبت، سرما و اشعه UV نور خورشید داشته باشند. بنابراین بهترین نوع سنگ برای نمای خارجی باید تراورتن، گرانیت یا سنداستون باشد البته بهترین انتخاب برای نمای خارجی تراورتن است، زیرا این سنگ مقاوم و ارزان‌تر از گرانیت است.

با توجه به شرایط آب هوایی و جوی ایران زمین شاهد اشکال و نمای های مختلفی مانند  نمای شیشه ای ، نمای کاپوزیت ، نمای چوبی ، نمای سنگی هستیم ، که بیشترین مصالحی که از آن برای زیبا سازی نمای ساختمان ها از قدیم تا همین امروز استفاده شده است ، نمای سنگی است ، که بر اساس تنوعی که این نوع مصالح نصبت به دیگر مصالح دیگر دارند محبوب شناخته شده اند . نمونه سنگ‌های ساختمانی که بیشترین کاربرد را در ساختمان سازی و نماسازی دارند ، عبارت اند از سنگ تراورتن، گرانیت، سند استون (ماسه سنگ) ، سنگ نمای چینی و نمای آجری تزئینی.

 سنگ ساختمانی گونه های متفاوتی دارد که از نظر زیبایی، مقاومت و ساب پذیری در سطوح متفاوتی قراردارند.

 • سنگ تراورتن ، سنگ مرمریت ، سنگ مرمر و سنگ گرانیت از جمله سنگ هایی می باشند که از معادن ایران به شکل فراوان استخراج می شوند و برای مصارف داخلی و خارجی مورد کاربرد قرار می گیرند.
 • سنگ تراورتن به دلیل زیبایی زیاد و قدرت چسبندگی بالا برترین مورد برای نماهای بیرونی ساختمان می باشد. قیمت بالاتر این سنگ با دقت به ویژگی هایش قابل قبول می باشد.
 • سنگ مرمریت برای مصارف داخلی استفاده بیشتری دارد.
 • سنگ گرانیت برای فضاهای خشن تر مورد کاربرد قرار می گیرد و علت آن نیز خاصیت آذرینی است که در درون ذرات آن نهفته است.
 • سنگ مرمر نیز برای محیط های ویژه و جذاب استفاده دارد. لابی هتل ها، رستوران ها، واحد های تجاری و… از این دسته اند. علت به کار بردن سنگ مرمر در پروژه های ویژه هزینه بالای آن است.