رویـایـی بسـازید مجــلل و باشــکوه

سنگ راه پله

از بهترین کارخانجات سنگبری ایران

انتخاب شما راه پله سنگی هست؟

فهرست

سنگ راه پله- سنگ روز

راه پله سنگی

راه پله و پلکان در عمومی‌ترین حالت خود برای ارتباط بین طبقات یک ساختمان چند طبقه خواهد بود. همچنین پلکان را می‌توان راه ارتباطی بین دو سطح با ارتفاع متفاوت از زمین دانست که می‌تواند از یک پله به بالا باشد. امروزه بکارگیری پلکان در خانه‌های دوبلکس و تریبلکس با معماری‌های خلاق و مدرن جایگاه ویژه‌ای یافته است. به دور از هرگونه جهت‌گیری و تعصبی نباید از حق بگذریم که بهترین انتخاب برای دستگاه پله یا پلکان، سنگ است زیرا پله در معرض رفت و آمد و فشار زیادی است، و متریالی که برای آن انتخاب می‌شود باید از مقاومت و کیفیت بالایی برخوردار باشد. حال انتخاب سنگ مناسب بین انواع سنگ‌های ساختمانی موجود در بازار و تنوع بالای آن‌ها بسیار حائز اهمیت است. 

راه پله ساختمان محلی است که هم ساکنین ساختمان و هم مهمان‌ها هنگام تردد با آن سر و کار دارند. پس بهتر است  معماران هنگام ساخت منزل مسکونی یا تجاری از مرغوب‌ترین، خوش‌رنگ‌ترین و زیباترین سنگ راه پله استفاده کنند. مرسوم‌ترین رنگ برای طراحی راه پله ساختمان رنگ کرم و سنگ گرانیت است.

چرا راه پله سنگی می‌سازیم؟

ماهیت جنس پله‌ها می‌تواند از سنگ، چوب، شیشه، فلز و مواد غیر طبیعی و مصنوعات باشد. اما در این بین به طور کلی بهترین، زیباترین، محبوب‌ترین مصالح برای ساخت پله، سنگ است. چرا که سنگ علاوه بر زیبایی و تنوع در رنگ و طرح‌های طبیعی، مقاومت بسیار خوبی دارد. راه پله به دلیل اینکه فشار بیشتری از پوشش کف را متحمل می‌شود بایستی مقاومت قابل قبولی داشته باشد تا بر اثر گذشت زمان و شرایط نامساعد، دچار تغییر رنگ، شکستگی، لب پر شدن و غیره نشود.

یک راه پله سنگی که متناسب با دکوراسیون ساختمان باشد می‌تواند بسیار زیبا بوده و به نمای ساختمان زیبایی و جلوه خاصی می‌بخشد. زیبایی ذاتی، دوام زیاد، مقاومت فرسایشی بالای سنگ آن را به بهترین و رایج‌ترین گزینه جهت ساخت راه‌پله تبدیل کرده است.

مزایای ساخت راه پله سنگی

۱.دوام و ماندگاری بالا

برای مکان‌هایی که میزان رفت و آمد و ترافیک بالایی دارند استفاده از سنگ که مقاومت بالایی دارد و نگهداری از آن آسان می‌باشد الزامی است.

۲.نگهداری آسان

راه پله سنگی فرسوده نمی‌شود و نیازی به تعویض ندارد. نگهداری از راه پله سنگی آسان بوده به طوریکه به منظور نظافت آن تنها نیاز به یک گردگیری ساده و یا شستشو می‌باشد.

۳.افزودن به ارزش ساختمان

ساخت راه پله سنگی در ساختمان با زیبایی و دوامی که دارد از عوامل تاثیرگذار بر قیمت ساختمان نیز می‌باشد به گونه‌ای که در صورت تمایل به فروش ساختمان این موضوع می‌تواند یکی از عوامل تاثیرگذار بر قیمت نهایی باشد.

۴.قابلیت ایجاد سبک‌ها و طرح‌های مختلف

از آنجا که سنگ متریالی طبیعی می‌باشد در صورت به کاربردن هر کدام از انواع سنگ‌های ساختمانی اعم از گرانیت،مرمریت و… می‌توان به طرح‌های متنوع و نامحدودی دست یافت. 

۵. اشتعال ناپذیربودن

استفاده از سنگ در راه پله، علاوه بر دوام و ماندگاری بالا و زیبایی زیاد، از دیگر مزایای استفاده از سنگ در راه پله می‌توان به اشتعال ناپذیربودن آن در مواقع آتش‌سوزی اشاره کرد. به گونه‌ای که در مواقع اضطرار یک مسیر قابل اعتماد برای فرار از آتش راه پله سنگی می‌باشد.

این در صورتی است که راه پله های چوبی به راحتی سوخته و علاوه بر این موجب افزایش آتش نیز می‌گردد.

نحوه انتخاب سنگ راه پله مناسب

با وجود مزایای بسیاری که سنگ برای پله دارد، در صورتی که به درستی انتخاب نشود؛ در طول زمان، مشکلات بسیاری ممکن است  به وجود آید. به همین خاطر بهتر است در این رابطه آگاهی‌های لازم را بدست آورید. 

مهم‌ترین نکته هنگام انتخاب سنگ مناسب راه پله توجه به محل نصب پله است. سنگ مناسب برای پلکان داخل ساختمان با خارج ساختمان متفاوت است. در صورتی که پله در خارج ساختمان و در معرض بارندگی، یخبندان و نورخورشید است، بهتر است سنگی انتخاب شود که علاوه بر دوام و استحکام بالا در برابر نور خورشید نیز واکنش نشان ندهد. به عنوان مثال سنگ‌های مرمریت گزینه خوبی برای پلکان خارج ساختمان نیستند.

 پله در فضای خارجی باید استقامت در برابر شرایط سخت (چه از لحاظ آب و هوایی و چه از لحاظ کاربری) را داشته باشد و علاوه بر آن مشکل لغزندگی نداشته و اصطکاک سطحی مناسب داشته باشد. برای خارج از ساختمان سنگ های چینی و یا گرانیت آن هم در سطوح تیشه‌ای،فلیم و یا مات پیشنهاد می‌شود. 

راه پله در فضاهای داخلی غالبا و اصولا باید زیباتر ظریف‌تر با سطحی براق و شفاف باشد و در صورتی که پلکان در تماس با آب و رطوبت زیاد باشد، بهتر است سنگی انتخاب شود که جذب آب پایینی داشته باشد و لک نشود. اما به طور کلی برای داخل ساختمان بهترین سنگ، سنگ‌های مرمریت و کریستال است. زیرا مهم‌ترین نکته برای سنگ پله داخل، زیبایی بصری آن است. به همین خاطر پیشنهاد ما برای ساختمان های لوکس و خاص در درجه اول سنگ مرمر است. اما برای داخل مجتمع های مسکونی و معمولی سنگ های مرمریت و چینی بهترین گزینه‌اند.

مشخصات یک سنگ خوب برای راه پله سنگی

یک سنگ خوب برای راه پله، باید در برابر ضربه، سایش، کثیفی و آلودگی پایدار باشد. همچنین در هنگام استفاده از مواد شوینده آسیب نبیند و لکه‌ها به‌راحتی از روی آن پاک شوند. سنگ باید سطحی صاف و صیقلی داشته باشد. نیاید ترک یا شکستگی داشته باشد. شما می‌توانید توسط یک شی فلزی ضربه‌ای به سنگ بزنید درصورتی‌ که صدایی شبیه به شیشه داد یعنی سنگ مرغوب است و بدون ترک و خلل و فرج داخلی است.

به‌طورکلی سنگ‌های راه پله باید با ضخامت بالای ۳ سانت انتخاب شوند تا مقاومت فشاری بالایی داشته باشند.

در کجاهای پله سنگ استفاده می‌شود؟

در ساختمان‌سازی برای ساخت راه‌پله، روی کف پله، لبه، زیر و دیواره‌های راه‌پله از قسمت‌هایی هستند که می‌توانید از سنگ استفاده کنید. دقت کنید اگر پله‌های بیرون از ساختمان نیاز به سنگ دارد حتماً از جنس مرغوب استفاده کنید. سنگ گرانیت یکی از با استحکام‌ترین سنگ‌هاست. قطعاً سنگ‌های آهکی با تراکم پایین برای قسمت‌هایی که پرتردد و ضربه‌پذیرند مناسب نیستند.

انواع سنگ راه پله کدام است؟

سنگ‌های گرانیت، تراورتن، سنگ چینی، مرمر، مرمریت و لایم استون ازجمله سنگ‌های معمول در ساخت راه پله‌ها هستند. شما باید مناسب با طرح، رنگ دلخواه و بودجه‌تان سنگ موردنظرتان را انتخاب کنید.

سنگ گرانیت از بالاترین درجه مقاومت سنگ برخوردار است. البته اگر به دنبال یک نمای ارزان قیمت می‌گردید انتخاب سنگ گرانیت گزینه خوبی نیست. اگر از لحاظ مالی مشکلی برای ساخت ندارید توصیه ما به شما استفاده از سنگ گرانیت است.

عوامل تاثیرگذار بر قیمت سنگ راه پله

 • نوع سنگ
 • ابعاد و ضخامت
 • ابزار و طرح لبه پله
 • تعداد و متراژ درخواستی
 • محل بارگیری و تخلیه

سنگ راه پله مرمریت مناسب برای فضای داخلی یا فضای خارجی

سنگ مرمریت (Marble Stone) یکی از زیباترین سنگ‌های تزئینی است که با ویژگی‌های ظاهری و فیزیکی منحصربه‌فرد خود کاربرد فراوانی در ساختمان‌سازی و مصنوعات سنگی دارد. این سنگ از دسته سنگ‌های آهکی دگرگون شده است و به دلیل خلل و فرج کمتری که دارد، نسبت به سنگ‌های تراورتن مقاومت نسبی و وزن بیشتری دارد و نسبت به سنگ‌های گرانیتی مقاومت و وزن کمتری دارد. زیبایی، تنوع رنگ و طرح سنگ مرمریت از جمله مهمترین ویژگی‌های دیگر مرمریت‌ها است. 

زمانی که یک معمار تصمیم به ساخت یک ساختمان می‌گیرد، باید به فکر مرغوب‌ترین و استانداردترین مصالح جهت ساخت باشد. تأثیرگذارترین بخش ساختمان نمای آن و طراحی راه پله است که در یک ساخت مورد  توجه قرار می‌گیرد. 

راه پله ساختمان، محلی است که هم ساکنین ساختمان و هم مهمان‌ها هنگام تردد با آن سر و کار دارند. 

از راه پله‌ها هم در فصای داخلی و هم در فضای بیرونی ساختمان استفاده می‌شود.

سنگ راه پله مرمریت برای فضای داخلی

بخش‌های داخلی ساختمان شامل راه پله های ساختمان، پله های دوبلکس و حتی آستانه درب‌های داخل خانه می‌شوند. راه‌پله‌های مرمریت از رایج‌ترین و مناسب‌ترین انتخاب برای این امر می‌باشد.

دلایل انتخاب سنگ مرمریت برای  پله‌های درون ساختمان: 

 • قیمت مناسب
 • زیبایی، تنوع در رنگ و طرح
 • مقاومت استاندارد
 • نظافت و نگهداری آسان
 • ساب براق و صیقلی

سنگ راه پله مرمریت برای فضای بیرونی

فضاهای بیرونی در معرض هوای آزاد، تابش مستقیم نور خورشید، خشکی و رطوبت، باران و برف و شرایط سخت آبو هوایی قرار دارند. از همین موارد به این نتیجه می‌رسیم که:

 • راه پله فضای بیرونی نباید از سطحی کاملا صیقلی و لغزنده برخوردار باشد.
 • راه پله فضای بیرونی نسبت به سرما و گرما باید مقاوم باشد و دچار هوازدگی و ترک خوردگی نشود.
 • راه پله فضای بیرونی باید در برابر ضربه دارای مقاومت بالا باشد.
 • راه پله فضای بیرونی باید زیبا باشد و با معماری ساختمان و سنگ های بکار رفته در کف و محوطه سازی و نمای ساختمان همخوانی داشته باشد.

شاید برایتان جالب باشد که مرمریت هم در فضای داخلی و هم در فضای بیرونی استفاده می‌شود.

با فراوری مناسب سنگ مرمریت می‌توان از آن در فضای بیرونی ساخت استفاده نمود. با این حال باید این موضوع در نظر گرفته شود که مرمریت در فضای خارجی باید سطحی غیر لغزنده و صیقلی داشته باشد. برای این کار می‌توان از ساب گندمی، تیشه ای و یا شیاردار کردن و مضرس کردن استفاده کرد.
از رایج ترین و بهترین انواع سنگ‌های پله می‌توان به مرمریت هرسین و مرمریت دهبید اشاره کرد.

سنگ راه پله گرانیتی-سنگ روز

 

فاکتورهای مهم در انتخاب سنگ گرانیت برای راه پله سنگی

 • سنگ گرانیت از مقاومت بسیار بالایی برخوردار است.
 • سنگ‌های گرانیتی جلا و درخشندگی بسیار عالی و چشمگیری دارند.
 • سنگ گرانیتی به دلیل نداشتن آهک، مقاوم و برای طراحی راه پله مناسب است. هر سنگی که دارای آهک باشد مقاومت پایینی دارد.
 • سنگ گرانیتی دارای مقاومت بالایی در برابر مواد اسیدی و قلیایی است. سنگ‌ها جهت تمیز بودن باید با مواد شست و شو داده شوند. برخی سنگ‌ها قابلیت تحمل این مواد شیمیایی را ندارند و دچار ساییدگی سنگ می‌شوند. اما گرانیت به شدت در مقابل این تغییرات مقاومت نشان می‌دهد.
 • سنگ گرانیت در برابر نفوذ آب نیز بسیار مقاوم است و به هیچ عنوان مشکلی برایش در برابر آب به وجود نمی‌آید، مشکل ساییدگی سنگ را ندارد و بنابراین برای طراحی راه پله مناسب است.
 • محیط‌های صنعتی باید برای سنگ راه پله خود حتماً از سنگ گرانیت استفاده کنند زیرا در مقابل مواد شیمیایی بسیار مقاوم است.
 • سنگ گرانیت شامل رنگ‌های مختلفی از جمله سفید، صورتی، خاکستری روشن، قهوه‌ای تیره، سبز تیره و مواد معدنی سیاه رنگ است.
 • سنگ‌های گرانیتی معمولاً جزو سر سخت‌ترین سنگ‌های ساختمانی هستند و مشکل ساییدگی سنگ را ندارند.
 • از سنگ گرانیت در طراحی راه پله، نمای ساختمان، راه‌سازی، پیاده رو سازی و کف سازی استفاده می‌شود.
 • هزینه خرید سنگ گرانیت به دلیل استخراج، برش و صیقل بسیار زیاد است.
 • سنگ گرانیت شامل رنگ‌های مختلفی از جمله سفید، صورتی، خاکستری روشن، قهوه‌ای تیره، سبز تیره و مواد معدنی سیاه رنگ است. 
 سنگ راه پله گرانیتی مناسب برای فضای بیرونی ساختمان

فضاهای بیرونی در معرض هوای آزاد و تابش مستقیم نور خورشید، خشکی و رطوبت، باران و برف و شرایط سخت جوی قرار دارند. از همین موارد به این نتیجه می‌رسیم که:

 • پله فضای بیرونی نباید از سطحی کاملا صیقلی و لغزنده برخوردار باشد.
 • پله فضای بیرونی باید با مقاومت بالا در برابر ضربه، خط و خش و شرایط سخت باشد.
 • راه پله فضای بیرونی نسبت به سرما و گرما باید مقاوم باشد و دچار هوازدگی و ترک خوردگی نشود.
 • علاوه بر تمام موارد بالا باید زیبا باشد و با معماری ساختمان و سنگ‌های به‌کار رفته در کف و محوطه‌سازی و نمای ساختمان هم‌خوانی داشته باشد.

اگرچه سنگ گرانیت مقاومت بسیار بالاتری نسبت به مرمریت دارد اما تنوع طرح و رنگ مرمریت را نداشته و از لحاظ وزنی از مرمریت سنگین‌تر هستند و باعث افزایش وزن بنا خواهند شد. تنوع رنگی در گرانیت‌های معادن داخلی در رنگ‌های طوسی روشن ، طوسی تیره، نوک مدادی، مشکی، قرمز، نارنجی و سبز است.

 

با عضویت در مجله سنگ روز از جدیدترین قیمت‌ها و آخرین خبرهای مربوط به سنگ باخبر شوید.

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

فروشگاه
0 علاقه مندی
0 محصول سبد خرید
حساب کاربری من