رویـایـی بسـازید مجــلل و باشــکوه

سنگ تراورتن

محبوب‌ترین سنگ برای نمای ساختمان

سنگ تراورتن، مجبوب‌ترین سنگ برای نمای ساختمان

فهرست

سنگ تراورتن- سنگ روز

مقدمه

سنگ تراورتن یکی از پرطرفدارترین سنگ‌های ساختمانی است. همان‌طور که می‌دانید یکی از مهم‌ترین انتخاب‌ها برای مصالح ساختمانی، انتخاب مصالح برای نمای ساختمان است و اگر شما قصد دارید در نمای ساختمان از سنگ استفاده کنید باید بدانید یکی از بهترین سنگ‌ها برای نمای ساختمان، سنگ تراورتن است.

برای اینکه  انتخاب درستی برای نمای ساختمان داشته باشید بهتر است که خصوصیات، مزایا و معایب هر سنگ را بدانید و با مقایسه‌ای که انجام می‌دهید، بتوانید براساس موقعیت جغرافیایی و بودجه‌ای که دارید برای هرقسمت از نمای ساختمان، انتخاب مناسبی داشته باشید. شما می‌توانید در سایت سنگ روز با مشاهده و مقایسه سنگ‌های تراورتن که دارای تنوع رنگی زیادی می‌باشد، نمایی زیبا برای ساختمان خود ایجاد کنید. 

آشنایی با سنگ تراورتن

سنگ تراورتن (Travertine ) در گروه سنگ‌های آهکی متخلخل قرار می‌گیرد و این سنگ رسوبی، در اثر انباشته شدن رسوبات چشمه‌های آب گرم، آب‌های معدنی داخل غارها، رودخانه‌ها و دریاها تشکیل می‌شود. همان‌طور که گفته شد، اکنون دیگر می‌دانید که سنگ تراورتن، از رسوبات آب‌های گرم تشکیل می‌شود. با توجه به اینکه آب‌های گرم از لایه‌های زیرین زمین می‌جوشد و ماهیت آن‌ها نیز اسیدی است، در هنگام حرکت به سطح زمین و عبور از میان سنگ‌های آهک و کربناتی، مقایر زیادی کربنات کلسیم را در خود حل می‌کنند به همین دلیل، آبی که در نهایت به سطح زمین می‌رسد، یک مایع بی‌کربناتی و کربناتی است.
پس از خارج شدن این آب از زمین، عواملی مانند: تبخیر، کاهش دما، آزادشدن دی‌اکسیدکربن و افت فشار، موجب تشکیل بلورهایی با نام “بلورهای کلسیت” می‌شوند. بلورهای تشکیل شده، با گذشت زمان، روی هم رسوب می‌کنند و تشکیل سنگی را می‌دهند که ما آن را با نام  “سنگ تراورتن” می‌شناسیم. اگر شرایطی که باعث تشکیل کلسیت می‌شوند، برای مدت زمانی طولانی ادامه داشته باشد، سنگ‌های تراورتن تشکیل شده، سنگ‌های به مراتب ضخیم‌تری خواهند بود.
اگر یک سنگ تراورتن دست نخورده را از نزدیک دیده باشید، ممکن است توجه‌تان به جای خالی حباب‌هایی که روی این سنگ وجود دارد نیز جلب شده باشد. این جاهای خالی، زمانی ایجاد می‌شوند که شرایط تشکیل بلورهای کلسیت، برای مدتی فراهم نباشد و این موضوع، سبب باقیماندن جای خالی این بلورها روی سنگ شود. در بسیاری از مواقع، این جاهای خالی، سبب زیباتر شدن سنگ‌های تراورتن می‌شوند و جلوه‌ خاصی به محصول نهایی می‌دهند.

در اینجا بهتر است با برخی از مهم‌ترین عناصری که در این سنگ‌ها یافت می‌شوند و مقدار آنها، کیفیت و رنگ سنگ تراورتن را به‌طور مستقیم تحت تاثیر قرار می‌دهد نیز آشنا شوید: آهن‌های دو ظرفیتی و سه ظرفیتی – منگنز – کلسیم – مواد آلی – سیلیس سنگهای تراورتن صیقل داده نشده،

با توجه به اینکه ساختار سنگ تراورتن، لایه لایه است و به مرور زمان تشکیل شده است، از این رو طبیعی است که جنس هرکدام از لایه ها متفاوت از یکدیگر باشند . همین موضوع باعث موج دار شدن این گونه از سنگ ها شده است .سنگ تراورتن دارای تنوع بسیار زیاد ازنظر جنس، کیفیت و رنگ می‌باشد.

سنگ تراورتن 01- سنگ روز

کاربردهای سنگ تراورتن

استفاده از سنگ تراورتن برای نمای ساختمان، از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است و سازگاری آن با آب‌وهوای گرم، سبب شده است تا تقاضای این سنگ در نواحی گرمسیر کشور، بیشتر از سایر نقاط باشد. به‌دلیل داشتن مزایای متعدد، سنگ‌های تراورتن جزو محصولات پرفروش در بازار به‌شمار می‌رود.

سنگ تراورتن مقاومت بیشتری در مقایسه با سنگ مرمریت دارد و از آنجایی که سوراخ‌هایی در این سنگ وجود دارد، قدرت دفع انقباض و انبساط آن بسیار بالا است. ا‌ین نوع سنگ اکثرا در نماهای روکار داخلی و خارجی به کار می‌رود و از آن برای سنگ فرش نیز استفاده می‌کنند. 

 • درکشور ما تراورتن را بیشتر به عنوان سنگ نما می‌شناسند. مخصوصاً برای سبک کلاسیک یا نمای رومی که درچند سال اخیر طرفداران زیادی پیدا کرده است. همچنین برای ساختمان‌های مرتفع، دلیل آن هم وزن کم و چسبندگی عالی آن با ملات و سیمان است.
 • تراورتن برای قرنیز و پوشش دیوارهای داخلی ساختمان همچون سالن‌ها و لابی هتل‌‌ها بسیار به کارمی‌رود.
 • از دیگر موارد مصرف سنگ تراورتن برای کف و سنگ پله است . البته با توجه به تراکم کم و جذب آب بسیار، بهتراست ازسنگ‌های جایگزین آن یعنی انواع سنگ گرانیت، مرمریت و کریستال یا چینی استفاده شود.
 • در خارج از ایران مصرف تراورتن تنها به نمای ساختمان و دیوارهای داخلی محدود نمی‌شود، بلکه شاهد کاربرد فراوان آن برای کفپوش و یا سرویس‌های بهداشتی و استخرها هستیم! که این به دلیل آب بندی وعایق نمودن سنگ با استفاده از مواد خاص است . این فرآوری در ایران به دلیل گران بودن و عدم صرف اقتصادی برای تولیدکننده و مصرف‌کننده، به کار گرفته نشده است .
 • بعضاً از اسلب تراورتن برای کانتر هم استفاده می‌شود .
 • برای ساخت نرده صراحی، شومینه، ستون سنگی، آبنما و مجسمه از تراورتن استفاده می‌شود.
 • سورت‌های ضعیف‌تر سنگ تراورتن نیز برای درپوش، جداول و پشت نما (نمای فرعی) به کار گرفته می‌شود.

انواع سنگ تراورتن

سنگ‌های تراورتن به دست طبیعت به رنگ‌های مختلفی به وجود آمده‌اند. این تنوع رنگ‌بندی از رنگ‌های روشن مانند سفید و کرم شروع می‌شود و به رنگ‌های تیره مانند قهوه‌ای و قرمز ختم می‌شود. به عنوان مثال می‌توان به تراورتن عباس‌آباد در رنگ‌های سفید و کرم، سنگ تراورتن آتشکوه در رنگ کرم روشن، تراورتن خرمایی در ترکیب رنگ قهوه ای، تراورتن قرمز آذرشهر در رنگ‌های قرمز اشاره کرد.

هم‌چنین با توجه به اینکه تراورتن یک سنگ طبیعی است نمی‌توان گفت تنها شامل یک رنگ ثابت می‌باشد بلکه وجود ناخالصی‌ها و رگه‌هایی با رنگ‌های مختلف، سورت‌ها و ترکیب رنگ‌های مختلفی حتی از یک نوع سنگ به وجود می‌آورد که شامل موارد زیر است:

در این دسته سنگ‌هایی با زمینه کرم، کرم مایل به سفید، کرم تیره و شکلاتی،کرم بژ و کرم مایل به زیتونی قرار می‌گیرد. سنگ‌های این دسته عبارتند از: سنگ تراورتن عباس‌آباد، تراورتن آتشکوه، تراورتن حاجی‌آباد، ابرکوه و دره بخاری

سنگ تراورتن گردویی

سنگ تراورتن قرمز

سنگ تراورتن لیمویی

علاوه بر این رنگ‌بندی، در سنگ تراورتن رگه‌های مختلف با رنگ‌های متنوعی نیز به وجود می‌آید که موجب موج دار شدن این سنگ‌ها می‌شود. قابل ذکر است که از آنجا که این رگه‌ها جنسی متفاوت از خود سنگ دارند موجب کاسته شدن استحکام سنگ می‌شوند و به میزان زیادی از استحکام و مقاومت سنگ می‌کاهند. به همین دلیل هر چه رگه‌های موجود در سنگ کمتر باشد از استحکام بالاتری برخوردار است. این موضوع هنگام برش سنگ به چشم می‌خورد.

 

سنگ تراورتن عباس‌آباد

از جمله معروف‌ترین سنگ‌های تراورتن در ایران، تراورتن عباس آباد است. این سنگ در معادن عباس‌آباد در شهرستان محلات اصفهان وجود دارد و برای نمای ساختمان کاربرد دارد. چرا که دارای زیبایی بالا، صیقل‌پذیری خوب و مقاومت بسیار زیادی است.‌ سنگ عباس‌آباد بی‌موج از نمونه‌های دیگری است که در تمامی نماها از آن استفاده می‌کنند. این سنگ در برابر تغییرات محیطی مانند انجماد و رطوبت مقاومت خوبی از خودش نشان می‌دهد و از آنجایی که وزن آن سبک بوده و چسبندگی خوبی به دیوار دارد و همچنین زمینه رنگ سفید دارد از محبوبیت زیادی برخوردار است.

سنگ تراورتن حاجی‌آباد

سنگ تراورتن حاجی‌آباد نسبت به دیگر انواع سنگ‌های تراورتن نسبتا سنگین‌تر و مقاوم‌تر بوده و برای نصب آن روی نمای بلند از پوشش استفاده می‌شود. این سنگ تنوع رنگی زیادی دارد و رنگ‌های آن از قهوه‌ای تیره شروع شده و به رنگ روشن و سفید می‌رسد. هر اندازه که این سنگ سفید و روشن‌تر باشد، از محبوبیت بیشتری در میان مصرف کنندگان خود برخوردار می‌شود. به همین دلیل سنگ روشن حاجی‌آباد دارای قیمت بیشتری نسبت به رنگ های تیره آن است. این سنگ از نظر طرح دارای دو نوع طرح ریز و درشت بوده و طرح‌های آن را با توجه به سلیقه سازندگان و طراحان انتخاب می‌شوند. جالب است بدانید به سنگ‌های تراورتن حاجی آباد سنگ استخوانی هم گفته می‌شود. جنس این سنگ به گونه‌ای است که در برابر فشارهای احتمالی، ضربات سخت، اتصال به نما و همچنین حمل و نقل مقاوم بوده و صیقل‌پذیری بسیار خوبی دارد.

سنگ تراورتن آتشکوه

یکی دیگر از انواع سنگ‌های تراورتن، سنگ تراورتن آتشکوه می‌باشد که در واقع از جمله سنگ‌های گران‌قیمت و لوکس محسوب می‌شود. معدن این سنگ در استان مرکزی شهرستان محلات در منطقه‌ای به نام آتشکوه واقع شده. تراورتن آتشکوه رنگ سفید و کرم دارد و از قیمت بالایی برخوردار می‌باشد. البته گفتنی است که نوع ضعیف‌تر این سنگ رگه‌های قرمز دارد و قیمت آن به نسبت پایین‌تر است. این نوع تراورتن سورت‌بندی زیادی دارد.

سنگ تراورتن تکاب

در تکاب هم معادن زیادی از سنگ تراورتن وجود دارد مانند سنگ تراورتن تکاب سیلور، خرمایی و کرم تکاب. سنگ‌های تراورتن تکاب هم برای مصرف داخلی و هم برای صادرات مورد استفاده قرار می‌گیرند. زیبایی سنگ‌های رنگی تکاب آن قدر بالاست که در بازارهای داخلی و خارجی طرفداران زیادی پیدا کرده است.

سنگ تراورتن کاشان

معدن این سنگ در استان اصفهان، شهرستان کاشان، جاده نراق، سه راه کله ارمک و در مجاورت روستای برزآباد واقع گردیده است. در معادن سنگ تراورتن کاشان نیز می‌توان سنگ‌های تراورتن رده متوسط را پیدا کرد. این سنگ‌ها دارای رنگ‌های شکلاتی (قهوه‌ای)، کرم، کرم بژ و بژ هستند و از معروف‌ترین آن‌ها می توان رنگ شکلاتی را نام برد که سنگ تراورتن شکلاتی آقامحمدی نوع معروفی از این نمونه می‌باشد.

سنگ تراورتن یزد

در معادن سنگ یزد هم مثل کاشان سنگ‌های تراورتن رده پایین‌تری پیدا می‌شود. این سنگ‌ها، رنگ‌های شکلاتی (قهوه‌ای)، لیمویی، سیلور، کرم، کرم بژ و بژ دارند. تخلخل سنگ تراورتن یزد نسبت به نوع‌های مشابه بیشتر بوده و برش این سنگ‌ها بی‌موج و به صورت طولی انجام می‌شود.

سنگ تراورتن طبس

سنگ تراورتن طبس با زمینه اصلی سفید و دارای طیف رنگی روشن است که دارای رگه‌های قهوه‌ای یا مشکی یا صورتی می‌باشد. سنگ تراورتن طبس دارای مقاومت زیاد و ساب‌پذیری زیادی دارد و خلل‌ و فرج کمی در سنگ وجود دارد. معدن سنگ تراورتن طبس در فاصله 450 کیلومتری شمال شرق یزد و 100 کیلومتری جنوب طبس واقع گردیده است. کاربرد این سنگ بیشتر در نمای ساختمان است و با ترکیب با سنگ گیوتین یا آجر قهوه‌ای سوخته نمای زیبایی دارد.

سنگ تراورتن آبگرم

سنگ تراورتن آبگرم زمینه رنگ کرم دارد که رنگ کرم در نماهای ساختمانی ایران جایگاه بخصوصی دارد. سنگ تراورتن آبگرم به رنگ کرم روشن و گاهی اوقات سفید است که در بیشتر سورت‌ها یکنواخت است و در سورت‌های درجه دو معمولا لکه‌های سیاه در آن رویت می‌گردد. درجات خوب این سنگ دارای خلل‌ و فرج‌های ریز است اما درجات ضعیف‌تر حفره‌های تقریبا بزرگتری دارند که با رزین پر می‌شوند. این سنگ در نمای اصلی ساختمان و دیوارهای داخلی و همچنین دیوارهای پارکینگ و راه‌پله کاربرد زیادی دارد. قیمت این سنگ هم مثل اکثر تراورتن‌ها بستگی به یکنواختی آن دارد و هر چه سنگ روشن‌تر باشد قیمت سنگ بالاتر است.

سنگ تراورتن ابیانه

سنگ تراورتن ابیانه از طیف رنگی کرم روشن تا بژ موجود است. این سنگ از جمله سنگ‌های نوظهور در صنعت تولید سنگ محسوب می‌شود که معدن این سنگ از سال 1390 شروع به‌کار کرده است. سنگ تراورتن ابیانه به دو سورت بی‌موج و موج‌دار قابل فراوری و تولید است که بیشتر به‌صورت بی‌موج تولید می‌شود و بخاطر رنگ‌بندی خوب و یک‌نواخت سنگ، محبوب نمای رومی است. اگر بخواهیم به معایب این سنگ اشاره کنیم سنگ تراورتن ابیانه درصد آهک بیشتری نسبت به برخی سنگ‌های تراورتن دارد و به همین دلیل قابلیت ساب‌پذیری کمتری دارد.

سنگ تراورتن02- سنگ روز

مهم‌ترین مزایای سنگ تراورتن کدامند؟

همانطور که گفتیم، سنگ تراورتن، یکی از محبوب‌ترین و پرکاربردترین سنگ‌ها در حوزه‌ ساخت‌و‌ساز است و تقاضای بالایی برای آن وجود دارد، لازم هست تا به دلایلی به این موضوع اشاره کنیم تا شما متوجه شوید که دلیل استقبال گسترده‌ مصرف‌کنندگان از این سنگ چیست؟ محبوبیت این محصول، به مزایای منحصربه فرد آن مربوط می‌شود که در ادامه به معرفی آنها میپردازیم:
عایق حرارتی: یکی از مهم‌ترین مزایای سنگ تراورتن که با محبوبیت بسیار بالای این محصول در مناطق گرم‌سیری نیز رابطه‌ مستقیمی دارد، خاصیت عایق حرارتی بودن این سنگ است. تراورتن، به‌دلیل وجود حفره‌های ناشی از گازهای محبوس شده در خود، به‌خوبی می‌تواند در برابر گرما مقاومت کند؛ به‌همین دلیل نیز سطح این سنگ همواره خنک است و مانند بسیاری از محصولات موجود در بازار، داغ نیست.
عایق صوتی: حفره‌های موجود در سنگ تراورتن، علاوه بر ایجاد خاصیت عایق حرارتی در این سنگ، منجر می‌شوند تا این محصول کاربردی، در برابر صدا نیز مقاومت بالایی داشته باشد.
وزن کم: تراورتن، نسبت به بسیاری از سنگ‌های موجود در بازار، وزن کمتری دارد و این موضوع سبب می‌شود تا استفاده از آن، بار وارد شده به ساختمان را با کاهش قابل ملاحظه‌ای روبرو کند و محبوبیت آن را در میان متقاضیان افزایش دهد.
قابلیت فرآوری: تراورتن، جزو آن دسته از سنگ‌های ساختمانی است که قابلیت فرآوری به روش‌های مختلف را دارد. رویه‌ سنگ تراورتن را می‌توان با مواد مختلفی مانند: بتونه، رزین و سیمان، فرآوری و محصولی مطابق با سلیقه‌ها و نیازهای مختلف مشتریان به بازار عرضه کرد. تنوع روش‌های فرآوری تراورتن سبب شده است تا بتوان این محصول را به‌صورت مات، براق یا چکش‌خورده، مورد استفاده قرار داد و این موضوع، یکی از مهم‌ترین مزایای این سنگ محبوب به‌شمار می‌رود

برش راحت: یکی از فاکتورهای بسیار مهمی که برای امتیازدهی به سنگ‌های مختلف ساختمانی به آن توجه می‌شود، برش‌دهی محصول است؛ به‌عبارت بهتر، راحت‌بودن برش یک سنگ، یک مزیت بسیار مهم برای آن محصول به‌شمار می‌رود و ارتباط مستقیمی نیز با محبوبیت و فروش آن محصول در بازار دارد. تراورتن، یکی از سنگ‌هایی است که برش آن به‌راحتی انجام می‌شود و این موضوع، یکی از مهم‌ترین مزایای این محصول در مقایسه با دیگر سنگ‌های ساختمانی به‌شمار می‌رود.

قابلیت شکل دهی: از دیگر مزایای سنگ‌های تراورتن، می‌توان به قابلیت شکل‌دهی بالای این سنگ‌های محبوب اشاره کرد. ساب‌پذیری این سنگ‌ها که یکی از مهمترین مزایای آن‌ها نیز محسوب میشود، سبب شده است تا بتوان سنگ‌های تراورتن را در اشکال مختلف و با توجه به نیاز مشتریان، تولید و به بازار عرضه کرد.

مقاومت بسیار زیاد: حفره‌های موجود در بافت تراورتن که در قسمت قبلی به دلایل ایجاد آنها نیز اشاره کردیم، سبب شده‌اند تا این سنگ، مقاومت بسیار بالایی داشته باشد. این حفره‌ها، مقاومت سنگ تراورتن در برابر شرایطی چون انبساط و انقباض را به میزان قابل ملاحظه‌ای افزایش می‌دهند و باعث میشوند تا این محصول، عمری بسیار طولانی داشته باشد و به همین دلیل نیز، در لیست محصولات پرفروش بازار قرار گیرد.

قیمت مناسب: مناسب بودن قیمت سنگ تراورتن، از دیگر مزایای این سنگ است و تاثیر بسیار زیادی نیز در فروش بالای آن در بازار دارد. مهم‌ترین دلیلی که میتوان برای این موضوع و پایین بودن قیمت تراورتن در مقایسه با مقاومت آن عنوان کرد،بالا بودن میزان عرضه‌ این محصول است. سنگ تراورتن، در مناطق کم‌ارتفاع که دسترسی به آنها کار سختی نیست، یافت می‌شود و استخراج آن کار ساده‌ای است. به همین دلیل نیز، امکان خرید سنگ تراورتن ارزان قیمت برای خریداران وجود دارد و مشتریانی که به‌دنبال خرید یک محصول باکیفیت و مقرون‌به‌صرفه هستند، این سنگ را انتخاب می‌کنند.

حمل‌و‌نقل راحت: حمل‌ونقل سنگ تراورتن نیز یکی از زمینه‌هایی است که این محصول در آن صاحب مزیت است. جابجایی سنگ تراورتن، به‌دلیل مقاومت بالایی این سنگ، کار بسیار راحتی است و این موضوع سبب می‌شود تا نگرانی خریداران بابت آسیب محصول در پروسه‌ حمل‌ونقل از میان برداشته شود و هیچ تردیدی در رابطه با خریداری و سفارش سنگ تراورتن نداشته باشند.

هزینه‌ نگهداری پایین: بسیاری از سنگ‌های ساختمانی موجود در بازار، برای حفظ زیبایی و جلوه‌ خود، نیاز به نگه‌داری و توجه خاص دارند و هزینه قابل توجهی را برای مصرف‌کنندگان به‌دنبال خواهند داشت، اما این موضوع در رابطه با سنگ تراورتن اصلا مطرح نیست و هزینه‌ نگه‌داری از این سنگ، بسیار ناچیز است.

ظاهر لوکس: تراورتن، یکی از سنگ‌های بسیار زیبایی است که استفاده از آن در نما، ظاهر لوکس و چشم‌نوازی به ساختمان می‌بخشد. شکاف‌ها و حفره‌های قابل مشاهده روی سطح سنگ تراورتن نیز بسیار کم هستند و به هیچ عنوان ظاهر ناخوشایندی به این محصول نمی‌بخشند. این موضوع نیز یکی از مزایای مهم این سنگ پرطرفدار به‌شمار می‌رود و باعث افزایش قابل ملاحظه‌ فروش این محصول در سال‌های اخیر شده است.

ثبات رنگ و زیبایی: برخلاف بسیاری از سنگ‌های ساختمانی دیگر، تراورتن، محصول بسیار مقاومی است که به مرور زمان، زیبایی و جلوه‌ خود را از دست نمی‌دهد. مقاومت بسیار بالای این سنگ در مقابل آفتاب و وجود لایه‌ محافظ اشعه‌ UV روی سطح خارجی آن، یکی از مهم‌ترین دلایلی است که برای این موضوع می‌توان به آنها اشاره کرد. ثبات رنگ سنگ تراورتن در طول زمان و زیبایی ماندگار آن، یکی دیگر از مزایای مهم و قابل توجه این سنگ پرفروش به‌شمار می‌رود.

قابلیت استفاده بدون ملات: سنگ تراورتن، قابلیت استفاده‌ خشک را دارد و امکان نصب این محصول بدون نیاز به ملات نیز وجود دارد. این موضوع، یکی دیگر از مزایای مهم این سنگ محسوب میشود و مورد استقبال مصرف‌کنندگان نیز قرار گرفته است.

چسبندگی بسیار بالا: مزیت قابل توجه دیگری که برای سنگ‌های تراوتن می‌توان نام برد، خاصیت چسبندگی بسیار بالای ملات به آنها است. این خاصیت، به‌دلیل وجود حفره‌های متعدد در این سنگ ایجاد می‌شود و نقش بسیار پررنگی نیز در محبوبیت تراورتن ایفا می‌کند.

نصب راحت: مورد بعدی که در رابطه با مزایای تراورتن باید به آن اشاره کنیم، نصب راحت این سنگ است. سنگ‌های تراورتن، به‌راحتی نصب می‌شوند و همین مزیت نیز سبب افزایش تقاضای این محصولات در مقایسه با سنگ‌های ساختمانی دیگر شده است.

رنگ‌بندی بسیار متنوع: تراورتن، در لیست سنگ‌هایی قرار دارد که از لحاظ رنگ، تنوع بسیار زیادی را شامل می‌شود و این موضوع، به یکی از مهم‌ترین مزایای آن تبدیل شده است. تنوع رنگ بالای سنگ تراورتن، باعث شده است تا این محصول بتواند سلایق خریداران مختلف را تحت پوشش قرار دهد و با فروش بالایی در سراسر دنیا مواجه شود.

تراورتن-سنگ روز

فرآوری سنگ تراورتن

برش : سنگ تراورتن به دو صورت موج دار و بی موج برش داده می‌شود که هرکدام نما و زیبایی خود را دارد.

پوشش سطح : حفره‌های موجود در سطح سنگ که در تماس با محیط خارجی هستند توسط ماستیکی همرنگ با زمینه سنگ پر می‌شود. سپس برای عدم نفوذ رطوبت به داخل سنگ، سطح سنگ را با مواد رزینی می‌پوشانند. با این کار سنگ صیقلی‌تر و درخشان‌تری خواهیم داشت. 

پرداخت : اغلب پرداخت‌هایی که بر روی تراورتن صورت می‌گیرد، صیقلی، نسابیده و چرمی است.

درجه‌بندی: پس از برش سنگ تراورتن در کارخانه‌های سنگبری با توجه به میزان تخلخل آن‌ها، این سنگ‌ها درجه‌بندی می‌شوند. در این صورت درجه‌های مختلفی از درجات سوپر گرفته تا ضعیف از آن به وجود می‌آید.

تفاوت بین تراورتن سوپر و تراورتن‌ ضعیف‌

درجه بندی تراورتن‌ها غالباً براساس میزان سوراخ‌ها و تخلخل‌های موجود در آن است. تخلخل‌های موجود در تراورتن بخشی از ماهیت سنگ را تشکیل می‌دهد. یک قانون کلی در این رابطه وجود دارد که هر چه میزان تخلخل‌های تراورتن کمتر باشد سنگ از کیفیت بالاتری برخوردار است.

حال به عنوان مثال جهت به کار بردن سنگ تراورتن در کف لازم است که از درجات بالای این سنگ استفاده شود زیرا در غیر اینصورت سنگ مقاومت کمی خواهد داشت و به مرور از بین می‌رود.

بدیهی است که به میزانی که در درجات بالاتری قرار گرفته باشند از قیمت بالاتری نیز برخوردار باشند.

راجع به حفره‌ها و تخلخل‌های موجود در سنگ لازم به ذکر است که  امروزه فرآیندهایی مثل رزین و اپوکسی روی سنگ انجام می‌شود که این حفره‌ها را تا حدود زیادی پر می‌کند ولی با این وجود باز تشخیص تخلخل‌های آن کار دشواری نیست.

قیمت سنگ تراورتن

همانطور که گفته شد سنگ تراورتن دارای تنوع بالا و سورت‌های گوناگونی است. بنابراین قیمت هر متر مربع سنگ تراورتن نسبت به نوع سنگ و درجه کیفی و موارد دیگری که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد ، متفاوت است .

از موارد موثر بر قیمت انواع سنگ تراورتن :

 1. کیفیت سنگ : سنگ‌ها پس از برش برحسب درصد تخلخل، عدم ناخالصی‌ها و سلامت‌شان به درجات مختلفی دسته‌بندی می‌شوند.
 2. ابعاد و ضخامت : هرچه سایز و ضخامت سنگ بیشتر شود قیمت سنگ تراورتن نیز بیشتر خواهد شد .
 3. فرآوری : نوع ماشین برش، پولیشرها، پرداخت روی سطح، مواد مصرفی نظیر رزین و اپوکسی و…
 4. قدوپای کوپ : هرچه کوپ استخراجی بزرگتر باشد، می‌توان سنگ‌هایی با ابعاد بزرگتر برش داد .
 5. فاصله از معدن و هزینه های حمل و نقل

کلام آخر

سنگ تراورتن یک سنگ رسوبی، آهکی است و استفاده از سنگ تراورتن برای نمای ساختمان، از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است.

سنگ تراورتن دارای تنوع رنگی زیادی است که شما می‌توانید از قسمت فروشگاه اینترنتی سنگ روز انواع سنگ تراورتن را از کارخانجات سنگبری ایران در رنگ‌ها و اندازه‌های مختلف مشاهده کنید، آنها را باهم مقایسه کنید و اقدام به خرید کنید. 

 

با عضویت در مجله سنگ روز از جدیدترین قیمت‌ها و آخرین خبرهای مربوط به سنگ باخبر شوید.

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

فروشگاه
0 علاقه مندی
0 محصول سبد خرید
حساب کاربری من